Najnowsze Fotografie 360°
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Fotografie 360°
- Kategoria: Miasta
Synagoga została zbudowana pomiędzy 1534 a 1564 rokiem, lub pod koniec XVI wieku (na co wskazują detale dekoracji wnętrza). Na początku XVII wieku przeszła pierwszą, wielką przebudowę, podczas której dobudowano do ściany zachodniej drewnianą przybudówkę, mieszczącą na piętrze babiniec. W 1784 roku wykonano nową dekorację i polichromie autorstwa Jehudy Lejby. W XIX wieku bożnicę strawił pożar, jednak po nim została natychmiast wyremontowana. W latach 20. XX wieku przeprowadzono częściowy remont synagogi.
Obecnie w synagodze znajduje się muzeum z niewielką wystawą judaików. Są to głównie jady, dwa kawałki zwojów Tory, 18 płaskorzeźb w brązie przedstawiających sceny ze Starego Testamentu, korona Tory, chanukija, książki oraz inne. W synagodze znajduje się również 4 metrowa rzeźba "Mojżesz" autorstwa Gustawa Zemły. Oprócz tego, w synagodze organizowane są wystawy rzeźby i malarstwa.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Fotografie 360°
- Kategoria: Zamki
Zamek królewski w Szydłowie. Dziedziniec.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Fotografie 360°
- Kategoria: Kościoły
Pierwszy gotycki kościół wzmiankowany jest w 1326. Nową, obecną murowaną budowlę wzniósł w 1360 Otton z Mstyczowa herbu Lis (zmarł 1366), kanclerz wielkopolski, kanonik krakowski, sandomierski i opolski, prepozyt skalbmierski i gnieźnieński, jeden z najbliższych współpracowników króla Kazimierza Wielkiego. Do ok. połowy XVII wieku kościół był pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, a następnie do czasów obecnych pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 1557 został sprofanowany przez kalwina Pawła Sancygniowskiego i zamieniony na zbór. Od początku XVII wieku ponownie przejęty przez katolików. W 1758 budowla spłonęła, ale została odbudowana, a w latach 1882-1885 gruntownie odnowiona.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Miejsca pamięci
- Kategoria: Cmentarze wojenne
Odnowiony cmentarz wojenny nr. 44 z okresu I Wojny Światowej. W 5 grobach zbiorowych i 8 pojedynczych pochowano 37 żołnierzy z armii austro-węgierskiej głównie z I.R. 27 i 208 z rosyjskiej poległych w czasie walk od stycznia do kwietnia 1915 r.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Fotografie 360°
- Kategoria: Krajobrazy
Widok z platformy widokowej w Żłobnicy.
Pozostałe panoramy "zoom" - link
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Miejsca pamięci
- Kategoria: Cmentarze wojenne
Zabytkowy cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Cmentarz na rzucie sporego prostokąta otoczonego kamienno-drewnianym płotem. Na środku znajduje się kamienny pomnik, będący cechą charakterystyczną tego cmentarza, w formie pięciu kolumn na wspólnym kwadratowym postumencie z kapitelami z motywami roślinnymi. Na cmentarzu pochowanych jest 214 żołnierzy poległych w listopadzie i grudniu 1914 oraz w maju 1915.
Podkategorie
Cerkwie
Przegląd według daty wykonania.