MyPhotos  Fotografie Panoramiczne   Adam Czapla

560 170 sk 1 out

560 170 sk 2 out

560 170 sk 3 out

560 170 sk 5 out

Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Dawne opactwo benedyktyńskie. Po kasacji zakonu w 1819 roku, władze carskie przekształciły (1864) budynki opactwa w ciężkie więzienie, które istniało tu do 1939 roku. Już w 1936 przybyli tu zakonnicy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy przejęli część obiektów. Wybuch wojny przerwał jednak prace nad odrodzeniem klasztoru. Podczas wojny Niemcy utworzyli tu obóz zagłady jeńców radzieckich.

Według legendy opactwo benedyktyńskie założył Bolesław I Chrobry w 1006 r. Od XIV w. nazywane Świętym Krzyżem, jako że przechowywane są tu relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus, podarowane w XI w. przez św. Emeryka, syna Stefana I, króla węgierskiego. Odtąd stało się jednym z najważniejszych polskich sanktuariów i celem licznych pielgrzymek.

Zespół dawnego opactwa pobenedyktyńskiego obejmuje czworobok budynków klasztornych z XIV-XV w. wraz z wirydarzem i krużgankiem, wczesnobarokową kaplicą Oleśnickich oraz poźnobarokowo-klasycystycznym kościołem. Kościół oryginalnie miał wieżę, która uległa zniszczeniu w czasie działań wojennych I Wojny Światowej. Obecnie wieża ta została odbudowana. Od zachodu przylega wczesnobarokowe skrzydło (obecnie Muzeum Przyrodniczo-Leśne ŚPN), a od wschodu barokowa dzwonnica i brama z XVIII w.

Our website is protected by DMC Firewall!