MyPhotos  Fotografie Panoramiczne   Adam Czapla

Dlugie cm44 equi

Odnowiony cmentarz wojenny nr. 44 z okresu I Wojny Światowej. W 5 grobach zbiorowych i 8 pojedynczych pochowano 37 żołnierzy z armii austro-węgierskiej głównie z I.R. 27 i 208 z rosyjskiej poległych w czasie walk od stycznia do kwietnia 1915 r.

560 170 krempna 1

560 170 krempna 2

Cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Należy do I Okręgu Cmentarnego Nowy Żmigród. W centrum cmentarza znajduje się pomnik wsparty na sześciu kamiennych filarach stojących w okręgu, podtrzymujących wieniec. Biegnący u góry betonowy wieniec został zrekonstruowany podczas ostatnich prac remontowych dzięki zaangażowaniu społeczników z różnych krajów. Zdobiące go miedziane liście dębu są darem polskich i austriackich żołnierzy służących w siłach pokojowych ONZ na Wzgórzach Golan.

560 170 zmigrod e

Zabytkowy cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Cmentarz na rzucie sporego prostokąta otoczonego kamienno-drewnianym płotem. Na środku znajduje się kamienny pomnik, będący cechą charakterystyczną tego cmentarza, w formie pięciu kolumn na wspólnym kwadratowym postumencie z kapitelami z motywami roślinnymi. Na cmentarzu pochowanych jest 214 żołnierzy poległych w listopadzie i grudniu 1914 oraz w maju 1915.

560 170 malastow cmentarz

Cmentarz zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Spoczywa na nim 174 Austriaków. Jest jeden z najbardziej znanych cmentarzy z okresu I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim oraz jeden z najpiękniejszych.

>>Zobacz inne cmentarze wojenne z I WŚ<<



560 170 oz 1 out

560 170 oz 2 out

Cmentarz z I Wojny Światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča a znajdujący się w miejscowości Ożenna w gminie Krempna, w województwie podkarpackim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.
Został założony przy cmentarzu parafialnym obok nie istniejącej dziś cerkwi pod wezwaniem Bazylego Wielkiego. Składa się z dwóch oddzielonych od siebie niskim kamiennym murkiem kwater - żołnierzy rosyjskich oraz austro-węgierskich. Od strony północnej każda z kwater posiada tzw. ścianę pomnikową (tj. połączenie ogrodzenia cmentarza z formą pomnika). Obie ściany różniły się kształtem krzyży kubicznych.
Do 2003 roku cmentarz był w złym stanie. Staraniem gminy Krempna do 2006 roku wykonany został generalny remont nekropolii z przebudową ścian oraz postawieniem nowych krzyży. 23 września 2006 roku cmentarz został ponownie oficjalnie otwarty. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, delegacje z Austrii, Słowacji i Ukrainy oraz przedstawiciele rodzin pochowanych tutaj żołnierzy.
Oryginalnie znajdowało się na nim 68 grobów pojedynczych oraz 17 zbiorowych. Pochowano w nich 409 żołnierzy poległych w listopadzie i grudniu 1914 roku.

cm11 1 560 170

cm11 2 560 170

Cmentarz z okresu I Wojny Światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča.



DMC Firewall is a Joomla Security extension!