MyPhotos  Fotografie Panoramiczne   Adam Czapla

560 170 oz 1 out

560 170 oz 2 out

Cmentarz z I Wojny Światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča a znajdujący się w miejscowości Ożenna w gminie Krempna, w województwie podkarpackim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.
Został założony przy cmentarzu parafialnym obok nie istniejącej dziś cerkwi pod wezwaniem Bazylego Wielkiego. Składa się z dwóch oddzielonych od siebie niskim kamiennym murkiem kwater - żołnierzy rosyjskich oraz austro-węgierskich. Od strony północnej każda z kwater posiada tzw. ścianę pomnikową (tj. połączenie ogrodzenia cmentarza z formą pomnika). Obie ściany różniły się kształtem krzyży kubicznych.
Do 2003 roku cmentarz był w złym stanie. Staraniem gminy Krempna do 2006 roku wykonany został generalny remont nekropolii z przebudową ścian oraz postawieniem nowych krzyży. 23 września 2006 roku cmentarz został ponownie oficjalnie otwarty. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, delegacje z Austrii, Słowacji i Ukrainy oraz przedstawiciele rodzin pochowanych tutaj żołnierzy.
Oryginalnie znajdowało się na nim 68 grobów pojedynczych oraz 17 zbiorowych. Pochowano w nich 409 żołnierzy poległych w listopadzie i grudniu 1914 roku.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!