MyPhotos  Fotografie Panoramiczne   Adam Czapla

chlew 1 560 170

chlew 2 560 170

chlew 3 560 170

Wystawa motoryzacyjna, w ramach której prezentowane są samochody i motocykle zarówno przedwojenne (m.in. polski Fiat 508, Tatra 57, Citroen BL 11), jak i powojenne (m.in. prototyp Syreny, Warszawa 223 kombi, SFM Junak M10, SHL M04

chlew 4 560 170

chlew 5 560 170

Wystawa maszyn do obróbki metali: frezarek, wiertarek, pras śrubowych, w części pochodzących z dawnego warszawskiego Zakładu Platerniczego Norblinów. Niektóre z urządzeń wyprodukowano w polskich firmach: Zakładach Cegielskiego w Poznaniu, warszawskiej Fabryce Karabinów oraz łódzkim Towarzystwie John, Krebs & Co; reszta pochodzi z zagranicy.

chlew 6 560 170

Warsztaty rzemieślnicze: krawiecki i szewski.

chlew 7 560 170

Ostatni wielki piec hutniczy w Europie, który był opalany węglem drzewnym.

Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach

Obiekt obejmuje zespół wielkopiecowy wybudowany przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne w latach 1882-1892, w którego skład wchodzi wielki piec (produkował 13 t surówki na dobę), trzy prażarki rudy, wieża wyciągowa (tzw. gichtociąg wodny) oraz warsztat mechaniczny. Piec ten działał aż do 1940 r. (produkcję wstrzymali Niemcy) jako ostatni w Europie Środkowej tego typu obiekt pracujący w oparciu o węgiel drzewny.

Niezbędną do produkcji rudę uzyskiwano z szybów i kopalń rozrzuconych po okolicy, głównie w rejonie Skłobskiej Góry, skąd dowożono ją kolejką wąskotorową, a za opał służył węgiel drzewny otrzymywany na drodze zwęglania drewna w najbliższej okolicy.

WYSTAWY

Najbardziej popularne samochody i motocykle XX w. (oczywiście w Polsce a dokładniej w PRL)

Najbardziej popularne samochody i motocykle XX w. - to wystawa prezentująca zarówno pojazdy z lat 20. XX w. takie jak: Tatra 57, Citroen BL 11, ale również przedwojenne Polskie Fiaty 508, a także pojazdy młodsze: Syrena prototyp z 1955 roku i Warszawa 223 Kombi. Ekspozycja zawiera ponad dwadzieścia pojazdów polskich i zagranicznych. Uzupełnieniem kolekcji jest kilka motocykli a wśród nich m.in. Junak M10 czy SHL M04.
Wystawa maszyn do obróbki metalu

Wystawa unikalnego w skali kraju zbioru maszyn do obróbki metalu tj.: frezarek, wiertarek, pras śrubowych. Szczególnie ciekawym eksponatem jest prostownica do luf karabinowych z końca XIX i początku XX wieku. Na wystawie prezentowane są wyroby takich znakomitych firm polskich jak: Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu, Państwowe Wytwórnie Uzbrojenia - Fabryka Karabinów w Warszawie, Towarzystwo Akcyjne J. John w Łodzi oraz firm angielskich, niemieckich, amerykańskich. Na wystawie tej znajduje się przeszło 50 ciekawych eksponatów wartych obejrzenia.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd