MyPhotos  Fotografie Panoramiczne   Adam Czapla

560 170 radz out

Rokokowy pałac wybudowany w prawdziwie magnackim stylu w połowie XVIII wieku z inicjatywy generała artylerii litewskiej Eustachego Potockiego.
Rokokowy pałac zbudowany w latach 1750-1769 dla generała artylerii litewskiej Eustachego Potockiego. Budowla powstała w wyniku przebudowy rezydencji Stanisława Szczuki zaprojektowanej przez Augusta Locciego w latach 1685-1709, który z kolei wzniósł go na miejscu XV-wiecznego zamku Kazanowskich. W 1944 roku wojska niemieckie podpaliły gmach. Został odbudowany w latach 1950-1969. - W latach 1831-1920 pałac radzymiński stanowił własność Szablewskich.
Obecnie mieszczą sie w nim urzędy administracji państwowej.

Budynek na planie podkowy z przylegającymi prostopadle skrzydłami ujmującymi obszerny dziedziniec. Elewację budowli dzielą płaskie pilastry lub lizeny. Od strony zachodniej w skrzydło pałacu wkomponowano ozdobną bramę z wieżą. Skrzydła boczne zostały mocno zaakcentowane przez bramy zwieńczone efektownymi hełmami. Herbowe tarcze rodzin Potockich oraz Marii Kąstkiej, żony Eustachego. Kamienną dekorację rzeźbiarską wykonał Jan Chryzostom Redler. Skrzydło wschodnie mieściło stajnie i wozownię.

Our website is protected by DMC Firewall!